TARTUFFE NASZYCH CZASÓW – DO KAWY – WYDANIE 7

Autor: data: 30 Maj, 2016 Special

Obiecałam sobie i Państwu, że nie będzie w przeglądzie prasy ani zdania o Świętoszku, i słowa dotrzymam. Gdyby jednak miał być, poleciłabym Państwu teksty w Newsweeku i Polityce na temat prezydenta Turcji. Szczególnie artykuł w Newsweeku „ Erdogan Absolutny”, daje do myślenia. Ale tu kładę palec na usta. Cicho sza. Idziemy dalej.

SmartSelectImage_2016-05-30-08-31-29

Pozostańmy jeszcze na chwilę w Turcji. W Tygodniku Powszechnym, który w tym tygodniu czyta się od deski do deski z zapartym tchem, ciekawy tekst „Maryja Królowa Turcji”. Jeśli kogoś zaskakuje fakt, że największy posąg Matki Boskiej ma powstać właśnie tam, powinien przeczytać. Poza tym, w Tygodniku Powszechnym niepokojący artykuł „Zamknięta Droga Do Itaki”, o finansowych tarapatach największej w Polsce (i jedynej?) fundacji szukającej zaginionych. Wstyd czytać, że się takie rzeczy dzieją, wstyd, że firmy wycofują się ze sponsorowania ich działalności. Mało medialne? Mało nośne? Człowiek w czystej postaci nie jest strawnym towarem, to fakt, ale warto nie odwracać wzroku.

SmartSelectImage_2016-05-30-11-04-28

Czytając dalej, natrafimy na świetny wywiad z Papieżem Franciszkiem, który polecam głównie ateistom – znajdą tu ukojenie, spokój dusz i dystans, do jakiego daleko polskiemu kościołowi. Poza tym, wyjątkowy, niepowtarzalny tekst prosto z Korei, o Korei. Naprawdę nieczęsto zdarza się, że dziennikarz zostaje wpuszczony do tego kraju. Taka okazja może się długo nie powtórzyć. Podobnie jak cały tak dobry numer Tygodnika Powszechnego.

SmartSelectImage_2016-05-30-11-15-58

Jeśli już trzymamy się tego co warte przeczytania, tym razem naprawdę zaskoczył mnie tygodnik Wprost. Po pierwsze, jest co przeczytać. Po drugie, jako jedyny, tygodnik pochylił się (choć chwilami zalatuje propagandą raz z lewej, raz z prawej strony) nad rocznicą wolnych wyborów – 4 czerwca 1989 roku był – a przynajmniej powinien być – dniem święta wolności. A nie jest. I chyba długo nie będzie. Warto o tym poczytać. Pomyśleć. Spróbować zrozumieć.

SmartSelectImage_2016-05-30-08-30-48

We Wprost także o tym, o czym mało które media wspominają. We Francji strajki. Związki Zawodowe wyszły na ulice. Sytuacja jest niebezpieczna, napięta. Zwłaszcza w kontekście wciąż wysokiego ryzyka ataków terrorystycznych, takie niepokoje są dla Francji – i całej Europy – wyjątkowo niebezpieczne.

SmartSelectImage_2016-05-30-09-58-33

Zanim przejdziemy dalej, wyjątkowo mocno polecę jeszcze dwa, dobre, pozytywne teksty, w których czynnik ludzki wart jest podkreślenia, docenienia, naśladowania. „Super – Polki” i „Jak się robi biznes na dzieciach” idealne na poniedziałek.

SmartSelectImage_2016-05-30-10-30-03

Żeby nie było zbyt miło, przejdę płynnie do Newsweeka. Nie ufam tekstom o tematyce politycznej w tej gazecie, i nic na to nie poradzę. Lubię za to, i naprawdę polecam, dwa artykuły. Jeden, okładkowy, który choć upraszczający i z tezą antykościelną, ciekawie nakreśla zjawisko mistycyzmu i zabobonów w naszym kraju. Z „Czasu Cudów”, w sumie mogłoby powstać kilka dobrych reportaży. Poza tym, w Newsweeku „Pan od Afryki”, czyli naprawdę świetny tekst o Marcinie Kydryńskim i jego nowej książce. Wciąga, daje do myślenia, otwiera na nowe.

SmartSelectImage_2016-05-30-09-25-30

A w temacie Afryki, no cóż, bardzo chciałabym do niego przejść. Zanim, polecę jeszcze jeden artykuł z polskiej prasy, tym razem z prawej strony sceny. Tygodnik W Sieci odgrzewa kotleta, ale robi to celowo i z uzasadnieniem. „Wielka Afera w ASP”, nie jest taka wielka, ale wstyd, że od ponad roku, odkąd sprawę nadawania tytułów naukowych znanym artystom i osobom ze świata kultury nagłośniła Gazeta Wyborcza, wciąż jeszcze w ASP dzieją się rzeczy dziwne.

SmartSelectImage_2016-05-30-12-01-51

I zanim prasa zagraniczna zawróci nam w głowie, zróbmy szybki skok do tygodnika Polityka, w którym przymykając oko na politykę, da się wyłowić coś wartościowego.  Na początek przykry artykuł „Przemoc finansowa”. To już drugi alarmujący tekst w tym tygodniu. Znów chodzi o pieniądze, tym razem, odebrane Centrum Praw Kobiet, zajmującemu się pomocą pokrzywdzonym, maltretowanym kobietom.  Drugi tekst „Zmora doktora znachora”, po prostu trzeba, koniecznie, obowiązkowo, przeczytać od deski do deski. Manipulacje rynkiem suplementów medycznych to naprawdę spory problem. Nasz problem. Proszę odłożyć ten suplement diety, natychmiast!

SmartSelectImage_2016-05-30-09-26-15

Na koniec, jako miły akcent, mam jeszcze coś z prasy zagranicznej. Kto pamięta film „Good Morning, Wietnam!” , ucieszy się czytając w dzisiejszym wydaniu The Wall Street Journal, artykuł o tym, że ukraińska armia szuka swojego Robina Williamsa, i to nie do filmu, ale do stałej audycji w radiu, której słuchać mają żołnierze.

SmartSelectImage_2016-05-30-08-28-53

Poza tym szukając wytchnienia od wszechobecnej polityki, natrafiłam na The Wall Street Journal Magazine, w którym wyjątkowy artykuł o nieznanej, całkiem innej niż znamy ją z pierwszych stron gazet, Kenii. Do tekstu, polecam uwadze wyjątkowe zdjęcia (tak, modowe, a jakże).

SmartSelectImage_2016-05-30-08-27-08

Schodząc nieco bardziej do przyziemnych tematów, ale wciąż pozostając w sferze artyzmu, polecam tekst w kwartalniku The Economist 1843.

SmartSelectImage_2016-05-16-19-28-06

Body Politics” opowiada historię Petra Pavlensky`ego, który traktuje swoje ciało dosłownie jako narzędzie sztuki, mającej wyrażać sprzeciw wobec polityki Kremla. Bardzo wymowne. Mocne. Na czasie, zwłaszcza, gdy szukamy prawdy o człowieku, którą najłatwiej znaleźć w człowieku. Jak to powiedziała Elmira do Tartuffe`a:

„Rzecz w tym, aby pan, po to ta rozmowa,

Odkrył mi serce, niczego nie chował.”

SmartSelectImage_2016-05-16-20-04-42

Sandra Borowiecky to jedna z najważniejszych postaci dziennikarstwa młodego pokolenia. Kontrowersyjna, ironiczna, błyskotliwa autorka kilkuset reportaży i artykułów o tematyce społecznej i gospodarczej.