MAŁA NINA PROFANUJE NAJŚWIĘTSZY SAKRAMENT? AFERA WOKÓŁ KSIĄŻKI DLA DZIECI

Autor: data: 14 Marzec, 2016 Reportaż:Sytuacje

Czy autorka popularnej książki dla dzieci celowo opisuje jak mała dziewczynka profanuje Hostię? A może mamy do czynienia z kolejną prowokacją środowisk kościelnych? Jedno jest pewne. Afera ruszyła, zbierane są podpisy pod petycją do polskiego wydawcy i księgarń.

cover-7380

Książka dla dzieci pt. Mała Nina, autorstwa Sophie Scherrer, z tłumaczeniem Marty Krzemińskiej, ukazała się w Polsce nakładem wydawnictwa Wilga (Grupa Foksal) w 2015 roku. 

Mała Nina, rozmyśla o wielu ważnych sprawach świata dorosłych i z humorem przezwycięża wszelkie życiowe trudności. – promuje książkę wydawca, dodając że jest to świeża, szczera i niezwykle zabawna książka dla dzieci w wieku od ośmiu do osiemdziesięciu lat.

Czy tak jest w istocie?

No cóż, wygląda na to, że mała Nina nadepnęła na odcisk co niektórym dorosłym. Burza w szklance wody, biorąc pod uwagę to, że książka została wydana rok temu, wywołana przez rozbuchane emocjonalnie towarzystwo przyjaciół kościoła, czy jednak realne zagrożenie dla dzieci?

Przeczytajmy treść petycji, jaką otrzymałam w dniu dzisiejszym od Magdaleny Korzewy- Kaliszuk, Dyrektor kampanii CitizenGo Polska:

Szanowni Państwo,

może słyszeli Państwo o popularnej książce dla dzieci, w której zawarto opis profanacji Najświętszego Sakramentu? Sprawa jest szokująca i budzi sprzeciw nie tylko zaangażowanych katolików, ale każdego, kto szanuje nasze kulturowe dziedzictwo i sprzeciwia się atakowaniu tego, co dla innych stanowi świętość. Nie powinniśmy milczeć w takiej sprawie. Centrum Monitoringu Wolności Religijnej i Wolności Sumienia Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris przygotowało petycję w tej sprawie. Proszę Państwa o podpisanie jej oraz o podzielenie się informacją o niej ze znajomymi:

http://www.citizengo.org/pl/pr/33509-opis-profanacji-najswietszego-sakramentu-w-popularnej-ksiazce-dla-dzieci

Jak piszą Autorzy, „Mała Nina, książka dla dzieci autorstwa niemieckiej pisarki Sophie Scherrer, w jednym z rozdziałów zawiera gorszący opis profanacji Najświętszego Sakramentu.

Konsekrowana hostia, początkowo schowana przez dziecko w kieszeni, po zdeptaniu przykleja się do podeszwy buta, z której bohaterka zdrapuje pozostałości Najświętszego Sakramentu kawałkiem papieru, aby ostatecznie wyrzucić je na śmietnik.
Historia jest ujęta w lekkim, dziecinnym stylu, przepełnionym śmiechem i pozornym szacunkiem dla Najświętszego Sakramentu.
W rozdziale pt. „Gdzie jest Bóg?” można przeczytać „Popchnęłam więc przyjaciółkę trochę na bok i nagle Baranek Boży upadł na podłogę.” oraz „Gdzie jest hostia? – zapytała szeptem Luiza – Pod moim butem – odparłam cicho i nagle obie wybuchnęłyśmy śmiechem.”, jak również „Bałam się stąpać, bo przy każdym kroku Ciało Chrystusa stawało się coraz bardziej płaskie” i „… zdjęłam prawy but, żeby sprawdzić, co zostało z Baranka Bożego”. Ostatecznie „Później zawinęłyśmy pozostałość hostii w chusteczkę higieniczną i wyrzuciłyśmy do kosza na śmieci, który stał na placu zabaw.”
Opisane wydarzenia stanowią rażące naruszenie uczuć religijnych dzieci i dorosłych, uderzając jednak najbardziej w niewinność i wrażliwość najmłodszych, wychowując ich do postaw przeciwnych wartościom wyznawanym przez ich rodziców.
Na straży wolności religijnej i konstytucyjnego prawa rodziców do wychowania dzieci w zgodzie ze swoimi przekonaniami stoją przepisy art. 196 Kodeksu karnego, przewidującego dla sprawców obrazy uczuć religijnych karę do dwóch lat pozbawienia wolności.
Mamy głęboką nadzieję, że nasz apel doprowadzi do niezwłocznego wycofania ze sprzedaży książki „Mała Nina” Sophie Scherrer przez jej wydawcę oraz dystrybutorów.
W styczniu książka była jedną z najlepiej sprzedawanych pozycji w sieci księgarni Empik.”

Petycję kierujemy do Wydawnictwa Wilga, Foksal Grupy Wydawniczej, Sieci sklepów Empik, a także głównych sprzedawców książki. Zachęcam jeszcze raz do podpisów:

http://www.citizengo.org/pl/pr/33509-opis-profanacji-najswietszego-sakramentu-w-popularnej-ksiazce-dla-dzieci

Wygląda na to, że zamieszanie wokół książki o przygodach ośmiolatki dopiero się zaczyna. Czy wyjdzie na dobre, a przede wszystkim komu, to się dopiero okaże – będziemy śledzić sprzedaż książki w najbliższych dniach.

Sandra Borowiecky to jedna z najważniejszych postaci dziennikarstwa młodego pokolenia. Kontrowersyjna, ironiczna, błyskotliwa autorka kilkuset reportaży i artykułów o tematyce społecznej i gospodarczej.