KRYSZTAŁOWA NOC MEDIÓW, CZYLI FATALNE SKUTKI MANIPULACJI INFORMACJAMI O ZAMACHACH W TURCJI I NICEI

Autor: data: 16 Lipiec, 2016 Opinie

W najbliższych latach to nie terroryzm, nie nacjonalizm, nie głód, i nie bieda zamordują cywilizację. Zamordujemy ją my sami, w białych rękawiczkach, przy pomocy mediów, i wprowadzanego przez nie chaosu informacyjnego.

flag of Turkey or Turkish banner on stone background

W nocy z piątku na sobotę doszło w Turcji do próby zamachu stanu.Czy na pewno? A może znów media dały się wykorzystać w zręcznej manipulacji politycznej?

Nicea. Jest zamach terrorystyczny. Won z Arabami. Won z Europy. Skandal. Mordercy. Oni są winni. Kto oni? No ci, ciapaci, terroryści, i ci, co popierają ideologię multikulti. Ich wina, wina wielka, ukarać, ukarać natychmiast, odsądzić od czci i godności. Eksperci mielą temat, gadają co im ślina na język przyniesie, cały świat mediów szafuje jednym wyrokiem, winni terroryści, tak, z całą pewnością, czas ruszyć do walki, do boju o Europę, naszą, czystą, bez muzułmanów, to jasne, bo jak inaczej. Dorośli. Dzieci. Zginęli. Ofiary terroryzmu. Je suis Nice. Wojna z Państwem Islamskim. Stop.

Turcja. W nocy dochodzi do zamach stanu. Prezydent Turcji prosi o azyl, wojsko przejmuje władzę, jednak nie przejmuje, bo jednak chodzi tylko o kilku wojskowych. Nic nie rozumiem, a ty rozumiesz?  Nie ważne, nie teraz, potem, teraz zamach stanu, tak, z całą pewnością Turcja w rękach wojska. Wojna w Turcji, będzie wojna domowa, albo może i nie, wszystko wskazuje na to, że jednak nie,  albo może jednak tak, trudno ocenić, strzały, czołgi, zamknięte lotniska, mosty. Co to będzie, co to będzie, strach się bać. Wojna w Turcji. NATO do boju. Stop.

GDY ROZUM ŚPI BUDZĄ SIĘ DEMONY

Współczesna historia daje nam dość przykładów na to, jak groźną bronią może okazać się zręczna manipulacja. Rzucenie jednego oskarżenia, może rozpętać rasizm, antysemityzm, wojnę, ludobójstwo, strach, podpalenia, wypędzenia, głód i śmierć milionów. W ogóle noce w historii cywilizacji są najgorszym czasem.  Najbardziej dogodnym by czynić chaos i zagładę. Dlatego ten tytuł. Wybrałam go nieprzypadkowo. Kryształowa noc, bo trudno uciec od nawiązań do tego co już było, cośmy musieli wpisać w najczarniejszą historię współczesnej Europy. Zło. Zło zaczyna się od strachu, a ten zaczyna się od niewiedzy.

Dziś właściwie nie ma w użyciu słów nie wiem, nie rozumiem. Nie ma niewiedzy, tej, która powoduje głód rozumienia. Szybka informacja jest w stanie zastąpić prawdę, a potem, gdy prawda jednak okaże się inna niż nam się zdawało, skutecznie da się to ukryć, przemilczeć. Jako społeczeństwo poddajemy się medialnej manipulacji na niespotykaną skalę. Świadczą o tym ostatnie dwie noce.

KULISY TURECKIEGO ZAMACHU STANU

Zdaje się że za zachodnimi mediami pierwsza o zamachu stanu w Turcji poinformowała Rzeczpospolita. Przynajmniej ja dowiedziałam się z ich serwisu internetowego.  Potem nastąpił istny potop. Ale zaraz, chwileczkę. Skąd wiemy? Jak te informacje sprawdzić? Media podają informacje o wyłączeniu w Turcji dostępu do mediów społecznościowych. Piszę więc do znajomego, Turka, który wie i rozumie sporo, który – wbrew tendencjom – zanim coś powie, pomyśli. No więc piszę, pytając czy jest bezpieczny. Zaraz dostaję odpowiedź. A więc jednak nie jest prawdą, że Turcja odcięta od świata.  A więc jednak jest kontakt, i wiemy z pierwszej ręki co się dzieje.  Istotnie, jest zamieszanie, jest chaos, ale znajomy przyjmuje to raczej ze spokojem. Nic dziwnego, pisze, nastroje od wielu miesięcy są właśnie takie, ku przewrotowi, bo ludzie mają dość rosnącego autorytaryzmu. Podobno wyszli na ulice, tak? Jakby wojsko dostało rozkaz żeby strzelać, to by nie wyszli, siedzieliby w domach. A jednak strzały. Strzelają? Tam gdzie się biją, to strzelają, nie pierwszy i nie ostatni raz. W ogóle z punktu widzenia Turka sytuacja wygląda zupełnie inaczej. I wygląda na to, że media dały się nabrać na zręczną manipulację tureckiego prezydenta.

Turcja rozmowa 1

Jeśli ten zamach się nie uda, Erdogan będzie jak Fuhrer – komentuje mój znajomy, Turek z Antalyi.

Turcja rozmowa 2

Nie wojsko, ale kilku wojskowych próbowało przejąć władzę. Jeśli media są tak głupie w tej sprawie, nie wiem jak można liczyć na nie w przyszłości – podsumowuje gorzko mój znajomy to co działo się w nocy.

MOHAMED NIE TERRORYŚCI

Noc przed wydarzeniami w Turcji, dochodzi do zamachu we Francji, w Nicei. Zamachu? W ciągu kilku godzin od tragicznych wydarzeń, media na całym świecie utwierdzają nas w przekonaniu, że tak, zamach, islamscy bojownicy atakują, znów napadli na Francję. Zaraz, zaraz. Chwileczkę. A co jeśli prawda okaże się inna? Co jeśli, jak coraz częściej przebąkują media, Mohamed, imigrant z Tunezji, człowiek określany przez znajomych i sąsiadów jako dziwny, samotnik, niezrównoważony psychicznie, okaże się po prostu groźnym bandytą, który w wyniku wewnętrznej autodestrukcji, samodzielnie, bez związku z religią, polityką, zgotował w Nicei rzeź niewinnych? Jak po niespełna 48 godzinach media odwrócą falę nienawiści, którą same napędziły na całym świecie? Bo o tym, że oskarżenia o atak terrorystyczny na Francję były bezpodstawne, wiemy już niemal na pewno.

Nicea Los Angeles Times

Kilkanaście godzin po tragedii w Nicei, dziennik Los Angeles Times pisze to, o czym boi się głośno mówić większość mediów. Autorem ataku był pojedynczy człowiek, niezwiązany z żadną organizacją terrorystyczną.Ale kogo to dziś obchodzi?

Proszę Państwa, myślmy. Niech nas news nie zwiedzie. Niech nas prowadzi otwarty umysł i trzeźwa ocena, tak w dzień, jak i w nocy. Bądźmy czujni jak nigdy wcześniej. Inaczej Apokalipsa przyjdzie z całkiem innej strony, niż się spodziewamy.

Sandra Borowiecky to jedna z najważniejszych postaci dziennikarstwa młodego pokolenia. Kontrowersyjna, ironiczna, błyskotliwa autorka kilkuset reportaży i artykułów o tematyce społecznej i gospodarczej.

 • Rudolf Virchof

  Pucz w Turcji był tak nieudany że tylko mogł być wyreżyserowany na potrzeby teatru Erdogana. Armia zawsze w Turcji był strażnikiem laickosci panstwa. Teraz skompromitowana, zostaje osłabiona w rozgrywkach wew. politycznych.

  Natomiast nie rozumiem jak mozna łączyć te dwie sytuacje?

  Robienie z zamachowca zabijajacego 84 osoby, jedynie niezrównoważonego dziwaka i kryminalistę to dla mnie właśnie czysty przykład tej dziennikarskiej manipulacji, która niby właśnie demaskujesz.

  To taka dziennikarska ciężarówka z TVN24 która rozjechała ludzi w Nicei.

  Kończąc; co jak co ale francuskie mass media nie można oskarżyć o antymuzułmańską demagogie…