HOLLYWOODZKIE ZWIERZĘ

Autor: data: 19 Styczeń, 2016 Special

Eszterhasem napchać sobie usta, wycyckać soki, a mlaszcząc myśleć: „ale cham, ale łajdak, ale… obłędnie fascynująca postać Hollywoodu”.

20160119_112018

Nie raz i nie dwa, szuka się w księgarniach poradników, stymulatorów intelektualnych, prowodyrów zmian w istocie własnego Ja. I przekopie się człowiek przez sterty poradników o życiu, i nic z tego. Aż tu nagle, całkiem niepozorna biografia scenarzysty, jednego z najbardziej znanych postaci Hollywoodu lat 80. i 90., i nagle bęc, hop, zmiana!

Eszterhas był chamem. Chamem i łajdakiem, imigrantem z Węgier, uchodźcą wojennym. Zły początek, złe dzieciństwo, bieda aż strach – to tylko go zmotywowało. Osiemset trzy strony mięsa, ostrego, węgierskiego gulaszu o życiu, oferuje nam Eszterhas z finezją okraszoną chamstwem, które zniewala i powala. To on napisał scenariusz do Nagiego Instynktu (on też pierwszy posiadł Sharon Stone , ale jak pisze, nie ostatni). Zarabiał miliony, był najdroższy i najlepszy. Nie bał się nikogo, choć wielu gigantów Hollywood szczerze go nienawidziło. Historia jego życia – niesamowita, genialna, porażająca szczerą brutalnością – to eliksir motywacji w czystej postaci. Nie będzie słodko, nie będzie gładko, ale będzie Eszterhas, i to jaki!

Joe Eszterhas, Hollywoodzkie Zwierzę, przeł. Przemysław Janiga, Twój Styl 2005

Sandra Borowiecky to jedna z najważniejszych postaci dziennikarstwa młodego pokolenia. Kontrowersyjna, ironiczna, błyskotliwa autorka kilkuset reportaży i artykułów o tematyce społecznej i gospodarczej.